وبلاگ آموزشي كامپيوتر و موبايل وبلاگ آموزشي كامپيوتر و موبايل .

وبلاگ آموزشي كامپيوتر و موبايل

معايب هندزفري از زبان يك دكتر

فركانس‌هايي كه نخست باعث آسيب شنوايي مي‌شوند، معمولا 4000 هرتز هستند.

خريد هندزفري

 

دكتر عمراني، فوق تخصص گوش و حلق و بيني در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمي پزشكي باشگاه خبرنگاران جوان در مورد استفاده از هندزفري عنوان كرد: بسامدي كه نخست باعث آسيب مي‌شود، بسامد 4000 هرتز است.
صدا يك انرژي است، هنگاميكه صدا به گوش برخورد مي‌كند اين انرژي به پرده‌ي صماخ مي‌رسد و سپس به استخوانچه‌هاي شنوايي مي‌رود و از آنجا به حلزون شنوايي كه بخشي از دستگاه حس و عصب شنوايي هستند، منتقل مي‌شود و سپس توسط عصب گوش به مغز مي‌رسد، اگر شدت اين انرژي از اندازه‌اي كه ساختار بسيار ظريف و استثنايي گوش مياني و گوش داخلي مي‌توانند آنرا منتقل كنند بيشتر شود، دريچه‌هايي از آنها آسيب مي‌بينند.
وي ادامه داد: يكي از نخستين جاهايي كه آسيب مي‌بيند، حلزون شنوايي است. حلزون شنوايي يكي از مهمترين بخش‌هايي است كه در اثر شدت بالاي صوت به سادگي آسيب مي‌بيند و چگونگي اين فرآيند بدين طريق است كه: برخي از بسامد‌هايي كه ياخته‌هاي شنوايي در حلزونچه‌ها، صدا را مي‌گيرند و داده پردازي مي‌كنند و سپس انتقال مي‌دهند، هنگاميكه صدا از اندازه‌اي شديدتر باشد با شدت به اين ياخته‌ها برخورد مي‌كند و آنها را به شدت به لرزه در مي‌آورد و همين امر ممكن است باعث آسيب ديدن و يا حتي مرگ آنها شود، در نتيجه فركانس‌هايي كه نخست باعث آسيب مي‌شوند، معمولا 4000 هرتز هستند، تكرار يا بازگشت اين شدت بالاي صدا، مي‌تواند آسيب و از هم گسيختگي ياخته‌هاي شنوايي را ماندگار كند و بجاي آنكه سلول‌ها را زخمي كند و يا به آنها آسيب رساند، آنها را بكشد، در نتيجه ما دچار كاهش شنوايي در بسامد 4000 هرتز مي‌شويم.
دكتر عمراني خاطرنشان كرد: يكي از مهمترين ابزار‌هاي زندگي ما كه مي‌تواند باعث چنين رخدادي براي ما بشود،گوش كمكي يا هندزفري است كه به دليل اينكه به درستي درون گوش قرار مي‌گيرد، همه‌ي نواهايي كه از آن بيرون مي‌آيد باعث جابجا شدن پرده‌ي گوش مي‌شود و از آن به استخوانچه‌ها و حلزون شنوايي مي‌رسد، اگر اندازه‌ي انرژي صوتي كه از گوشي  كمكي به درون گوش آزاد مي‌شود از توان شنوايي ما بيشتر باشد بي گمان باعث ايجاد آسيب مي‌شود، اين آسيب نخست گذرا است و اگر مجدد رخ ندهد امكان آن وجود دارد كه دردسر ساز نباشد ولي اگر بارها تكرار شود و يا همان يكبار هم شدت بسيار بالايي داشته باشد، امكان آن وجود دارد كه آسيب برگشت نا‌پذير باشد.
اين متخصص گوش و حلق و بيني در مورد شدت صوت گفت: بايد اندازه‌ي صوت موردنظر باشد كه شدت آن بالا نباشد، اگر انرژي صوتي بيشتر از 85 دسي بل باشد، بسته به زماني كه با آن مواجه هستيم، مي‌تواند آسيب رسان باشد.
وي با ابراز تاسف از اينكه بسياري از افراد هنگام استفاده از گوشي كمكي براي اينكه احساس بهتري به آنها دست بدهد، صداي آنرا افزايش مي‌دهند عنوان كرد: هرگز صدا از اندازه‌‌ي مجاز شنوايي نبايد عبور نكند. در ضمن موقع استفاده از هندزفري حتما از هندزفري هاي اصل و با كيفيت و برند بخريد. مثل خريد هندزفري تسكو ، سامسونگ، الجي، جبرا و ...

 


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ دى ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۰۵:۰۳ توسط:گلي ناز موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :