وبلاگ آموزشي كامپيوتر و موبايل وبلاگ آموزشي كامپيوتر و موبايل .

وبلاگ آموزشي كامپيوتر و موبايل

يك كيبورد خوب چه ويژگي هايي دارد؟

خريد كيبورد يكي از چالش هاي افرادي كه همه روزه با آن سروكار دارند است. در ماه ژوئن سال ۲۰۱۲ مايكروسافت اولين دستگا‌هاي خود را از سري سرفيس با هدف رقابت با اپل در زمينه‌ي تبلت‌ها معرفي كرد. اما هدف ديگر ردموندي‌ها به چالش كشيدن ايده‌ي اوليه‌ي تبلت بود، بر اين اساس آن‌‌ها در كنار تبلت‌هاي خود از دو كيبورد جديد و كاملا متفاوت نيز رونمايي كردند.

كيبورد خوب

خريد كيبورد يكي از چالش هاي افرادي كه همه روزه با آن سروكار دارند است. در ماه ژوئن سال ۲۰۱۲ مايكروسافت اولين دستگا‌هاي خود را از سري سرفيس با هدف رقابت با اپل در زمينه‌ي تبلت‌ها معرفي كرد. اما هدف ديگر ردموندي‌ها به چالش كشيدن ايده‌ي اوليه‌ي تبلت بود، بر اين اساس آن‌‌ها در كنار تبلت‌هاي خود از دو كيبورد جديد و كاملا متفاوت نيز رونمايي كردند.

مايكروسافت در جريان معرفي نسل اول تبلت‌هاي سرفيس خود، از دو كيبورد جديد نيز با نام‌هاي تاچ‌كاور و تايپ‌كاور رونمايي كرد. تاچ‌كاور كيبوردي با ضخامت ۳ ميلي‌تر بود كه كليد‌هاي آن تقريبا غير قابل فشردن بود. معرفي اين كيبورد اقدامي راديكال و زيركانه از جانب مايكروسافت با هدف متحول ساختن كيبورد‌ها در عين حفظ المان‌هاي اصلي و ابتدايي آن بود. اما متاسفانه اين اقدام با شكست مواجه شد.

اما تايپ‌كاور در حقيقت يك ايده‌ي تحسين برانگيز براي جا دادن كيبورد معمول لپ‌تاپ‌ها در كالبدي كوچكتر بود. اين كيبورد در حقيقت يك كاور نازك و در عين حال مستحكم بود كه تجربه‌‌ي تايپ به مراتب لذت‌بخش‌تري نسبت به صفحات لمسي براي كاربران به ارمغان مي‌آورد. امروز ديگر شاهد توليد تاچ‌كاور نيستيم، اما نسل چهارم تايپ‌كاور را مي‌توان به راحتي يكي از بهترين و نازك‌ترين كيبورد‌هاي موجود در بازار دانست.

داستان توسعه‌ي اين دو كيبورد مي‌تواند اطلاعات زيادي را در زمينه‌ي ساز و كار كيبورد‌هاي مدرن امروز و همچنين عامل جداساز كيبورد خوب از بد، به دست دهد. تاچ‌كاور از همان لحظه‌ي اول توليد محكوم به شكست بود اما تايپ‌كاور دوام آورد و اكنون شاهد بهبود طراحي و عملكرد آن هستيم.

احتمالا شما هيچ‌گاه در مورد عاملي كه باعث عملكرد بي‌نقص يك كيبورد مي‌شود، فكر نكرده‌ايد اما با اين وجود تنها با تايپ يك جمله با كيبوردي مي‌توانيد خوب يا بد بودن آن را تشخيص دهيد. راب بينگهام؛ مدير ارشد بخش سخت‌افزار مايكروسافت و مسئول پروژه‌ي تايپ‌كاور طي مصاحبه‌اي اطلاعاتي را در زمينه‌ي طراحي و توسعه‌ي كيبوردها و عواملي كه كيبورد خوب را از بد و عالي را از خوب متمايز مي‌سازند، صحبت كرده است.

طبق گفته‌هاي بينگهام، سه عامل در توسعه‌ي يك كيبورد خوب، بسيار تاثيرگذار هستند: پيمايش، نسبت اسنپ و كشف‌پذيري

پيمايش

1452611667 the travel typewriter04 ad1fd

پيمايش يا گسيل به زبان ساده ميزان عمقي است كه كليدها در حين فشرده شدن، مي پيمايند. كيبوردهاي مدرن نسبت به نسل‌‌‌هاي گذشته‌ي خود، در زمان فشرده شدن عمق نسبتا كمي را مي‌پيمايند. نخستين دستگاه‌هاي تايپ در سال‌هاي ابتدايي دهه‌ي ۱۸۶۰ ميلادي را تصور كنيد، به نسبت كيبوردهاي مدرن، تايپ كردن يك حرف در آن دستگاه‌ها مستلزم فشردن كليد مربوطه تا عمق ۵۰ كيلومتري زير سطح زمين بود! مكانيزم كليدهاي اين دستگاه‌ها متفاوت بود، اما رابطه‌ي علت و معلولي آن‌ها بسيار ساده بود: با حركت كليد به سمت پايين، اهرم با سطح كاغذ برخورد مي‌كرد و در نتيجه حرف يا نشان مرتبط با اين كليد بر روي كاغذ حك مي‌شد.

1452613525 the travel mechanical switch06 55fdb

كيبورد‌هاي الكتريكي مسئله‌ي تكميل سيكل‌هاي مختلف حركتي كليدها را كه غالبا مولفه‌ي عمودي حركت آن‌ها بسيار زمان‌بر بود، مرتفع كردند. در نسخه‌هاي اوليه، به كمك فنرهاي تعبيه شده در زير هر كليد، فرآيند تكميل سيكل حركت آن‌‌ها انجام مي شد. برخي شركت‌ها نيز از متدهاي متفاوت و بعضا هوشمندانه‌اي استفاده مي‌كردند. به عنوان نمونه در كيبوردهاي با فنر كمانشي شركت IBM روش بسيار عجيبي به كار گرفته شده است، در اين نوع كيبورد، فنر با برخورد به ديواره‌ي كناري خود، سيكل حركت را تكميل مي‌كند.

اين مكانيزم‌ها هنوز هم در برخي كيبوردهاي نوستالژيك ويژه و بعضا گران‌قيمت، براي جذب علاقه‌مندان به كار گرفته مي‌شوند. غالبا به چنين كيبوردهايي، كيبورد مكانيكي گفته مي‌شود. از لحاظ فني اين عنوان براي هر نوع كيبوردي با قطعات متحرك كه در نقطه‌ي مقابل صفحات لمسي يا هر وسيله‌ي تايپ ديگر فاقد قطعات متحرك قرار مي‌گيرد، استفاده مي‌شود. اما در حالت كلي معمولا اين عنوان در مورد كيبوردهايي استفاده مي‌شود كه در آن‌ها براي افزايش ميزان پيمايش كليدها و ايجاد صداي نوستالژيك كيبوردهاي قديمي، از قطعات پلاستيكي و فلزي استفاده شده است. چنين كيبوردهايي هنوز هم علاقه‌مندان خاص خود را دارند.

اما در حالت كلي فناوري ساخت كيبوردها در حال حركت در جهت كاهش ضخامت دستگاه‌ها است. اگر چه كليدهايي با ميزان پيمايش بالا، حس خوشايندي را در حين تايپ به كاربر منتقل مي‌كنند، اما استفاده از چنين مكانيزم‌هايي در كيبورد لپ‌تاپ‌ها، آن‌ها را به دستگاه‌هايي با ضخامت زياد و ناكارآمد بدل خواهد كرد. از اين رو شركت‌ها براي كاهش ضخامت و ظريف‌تر كردن كيبورد لپ‌تاپ‌ها، كيبوردهاي بي‌سيم و حتي كيبورد كامپيوترهاي روميزي (به عنوان مثال اپل) تمايل به استفاده از مكانيزم‌هايي مبتني بر لاستيك و پلاستيك دارند. در داخل چنين كيبوردهايي و در زير كليدها شاهد صفحاتي انعطاف‌پذير به همراه زائده‌اي گنبدي شكل بر روي اين صفحات خواهيد بود.

وقتي كليد‌ي را فشار مي‌دهيد، اين گنبدها به سمت پايين حركت كرده و در حقيقت نقش يك سوئيچ را ايفا مي‌كنند. هر يك از كليدها توسط چارچوبي از جنس پلاستيك احاطه شده‌اند، اما در حقيقت غشاي پايين آمده، باعث برقراري مدار مي‌شود. بكارگيري ساز و كار ذكر شده، مزايايي را با خود به همراه دارد؛ اين غشاها ارزان‌قيمت بوده و در عين حال دوام بالايي دارند. مي‌توان آن‌ها را از جنسي ضدآب ساخت. همچنين امكان استفاده از اين غشاها در دستگاه‌هايي بسيار باريك نيز وجود دارد.

البته بايد توجه داشت كه ضخامت دستگاه را تنها بايد به ميزان معقولي كاهش داد. به عنوان مثال ميزان پيمايش در كليدهاي نسل جديد از مك‌بوك‌هاي اپل بسيار پايين است. اگرچه بسياري معتقدند كه با گذشت زمان و استفاده از اين كيبورد، مي‌توان به تدريج به كار با آن عادت كرد، اما با اين وجود كاربران تجربه‌ي استفاده از اين كيبورد را ناخوشايند توصيف مي‌كنند.

بينگهام مي‌گويد:

ما در مرحله‌ي طراحي خود با مسئله‌اي مواجه شديم كه تمام سازندگان صفحه‌كليد را به تكاپو واداشته است: چگونه مي‌توان بدون ضخيم كردن كيبورد، ميزان پيمايش كليدها را افزايش داد؟ يكي از راهكارها، كاهش ضخامت پوسته‌اي است كه در حال حاضر در ديست داريد. ما در هر نسل با بررسي مكانيزم زير كليدها به روشي جديد براي كاهش حجم مكانيزم موجود دست مي‌يابيم. به طور معمول براي كاهش هر چه بيش‌تر ضخامت، در فواصلي با ابعاد چند‌دهم ميلي‌متر طراحي خود را انجام ‌مي‌دهيم.

در مقايسه‌ با كيبوردهاي مكانيكي كه در آن‌ها ميزان پيمايش كليدها به ۴ ميلي‌متر مي‌رسيد، در كيبورد لپ‌تاپ‌ها اين عدد در حدود ۲ ميلي‌متر است. اما با استفاده‌ي بهينه از فضاهايي به باريكي تار مو و با استفاده از كيبوردهاي مدرن مبتني برا غشاي كنوني، مي‌توان در عين كاهش ضخامت، ميزان پيمايش كليد‌ها را نيز نسبت به گذشته افزايش داد.

نسبت اسنپ

placeholder gallery 1452103919 the snap qwerty f36dc

اما پيمايش تنها فاكتور اصلي طراحي كيبورد خوب نيست. در حقيقت طراحان كيبورد بر اين باورند كه مي‌توانند به صورت تقريبي حس تجربه‌ي يك ميزان پيمايش معقول را در كاربر از طريق دستكاري فاكتور دوم طراحي كيبوردها، القا كنند: مدت زماني كه براي فشرده شدن يك كليد مورد نياز است و ميزان نيروي لازم براي فشردن كليد. بينگهام اين فاكتور را نسبت اسنپ مي‌نامد.

نسبت اسنپ عبارت است از ميزان نيرويي كه براي آغاز حركت كليد به سمت پايين براي تايپ يك حرف مورد نياز است. يك نسبت اسنپ خوب به اين مفهوم است كه براي رسيدن كليد به نقطه‌ي تسليم و آغاز حركت آن به سمت پايين، بايد ميزان فشار اعمال شده را افزايش دهيد.

در يك كيبورد مي‌توان اين حس را از طريق مكانيزم‌هاي متفاوتي ايجاد كرد، بيش‌تر اين مكانيزم‌‌ها به شكل يك چارچوب پلاستيكي هستند كه در قسمت گنبدي شكل غشاء لاستيكي قرار مي‌گيرد. رايج‌ترين نوع مكانيزم، سوئيچي به شكل قيچي است كه از دو بازوي ضربدري تشكيل شده است، اين دو بازو رويه‌ي كليد را بر روي قسمت گنبدي شكل، به صورت عمودي جابجا مي‌كند. با كار گذاشتن تعدادي فنر در اين مكانيزم مي‌توان حس اينرسي و مقابله‌ي كليد را در مقابل فشرده شدن، در كاربر ايجاد كرد. اين حس تنها با فشردن يك غشاي گنبدي شكل لاستيكي ايجاد نخواهد شد.

gallery 1452611827 the travel sissor switch 06 ed4eb

لازم به ذكر است كه استفاده از چنين مكانيزمي دقيقا همان حس كليك كيبوردهاي مكانيكي را القا نخواهد كرد. در حقيقت آنچه كه باعث ايجاد حس كليك در زمان فشردن كليدهاي يك كيبورد مكانيكي مي‌شود، برخورد دو قطعه‌‌ي صلب به همديگر در حين پايين آمدن كليد است. كيبوردهاي با ميزان پيمايش پايين كنوني از چنين قطعاتي بهره نمي‌برند، بنابراين استفاده از يك نسبت اسنپ خوب، تنها راهكار طراحان كيبورد براي انتقال حسي مشابه است.

بينگهام مي‌گويد:

نسبت اسنپ فاكتور بسيار مهمي است؛ با فشردن يك كليد شما در ابتدا مقاومتي را حس خواهيد كرد كه در زماني مناسب شكسته مي‌شود.

يك نسبت اسنپ خوب، زمان ظاهر شدن كاراكتر مرتبط با كليد فشرده شده بر روي نمايشگر را با زمان تسليم شدن كليد در مقابل نيروي وارد شده، هماهنگ مي‌كند. بدون در نظر گرفتن اين مورد، هر بار لمس كليد معادل يك حركت نرم و بي‌روح خواهد كه در نهايت به ظاهر شدن يك كاراكتر در يك لحظه‌ي دلخواه در طول فرآيند، بر روي نمايشگر مي‌انجامد. نسبت اسنپ نقشي بسيار كليدي در عملكرد كيبوردهاي مدرن ايفا مي‌كند.

كشف‌پذيري

اما فاكتور مهم ديگر كه غالبا در نظر گرفته نمي‌شود، كشف‌پذيري است به اين مفهوم كه انگشتان شما تا چه حد مي‌توانند به راحتي كليد مورد نظر شما را پيدا كنند. شايد كليت موضوع بسيار ساده به نظر برسد؛ همه‌ي ما با استاندارد و قالب QWERTY آشنايي داريم، بنابراين تنها كافي است كه كليدها را در جاي خود قرار دهيم. اما حتي با وجود موقعيت‌يابي كليدها به نحوي كه شما قادر به يافتن آن‌ها باشيد، نكات و جزئيات بسيار ريز ديگري نيز بايد در طراحي و قالب‌بندي كيبورد در نظر گرفته شود.

بينگهام مي‌گويد:

روش‌هاي متنوعي براي بهبود عملكرد كيبوردها وجود دارد، يكي از مهم‌ترين روش‌ها، ميزان كشف‌پذيري كليدها است. از جمله مواردي كه در كشف‌پذيري كليدها اهميت دارد، تقعر كليدها و گام است.

گام در حقيقت فاصله‌ي بين مراكز دو كليد مجاور هم است. گام معياري براي سنجش محدود يا وسيع بودن كيبورد است. لازم به ذكر است كه اين مورد مستقل از ابعاد فيزيكي كيبورد است. در بيشتر كيبوردهاي با ابعاد كامل، فاصله‌ي بين مراكز كليد‌ها ۱۹ يا ۱۸ ميلي‌متر است. پس از سال‌‌ها استفاده از كيبوردهاي مختلف اين ميزان فاصله در حافظه‌ي ماهيچه‌هاي شما ثبت شده است. بنابراين اگر در طراحي كيبوردها، اين ميزان فاصله رعايت نشود، حتي با وجود آگاهي از استاندارد QWERTY و آشنايي با موقعيت كلي كليدها، در استفاده از كيبورد دچار مشكل خواهيد شد.

placeholder gallery 1452104056 the discoverability pitch 49897

اما تقعر به مفهوم وجود ميزان كمي گودي در كليدها است. كليدهاي كيبورد به صورت كاملا مسطح نيستند، در طراحي كليدها براي هدايت انگشتان كاربر به مركز هر كليد، در سطوح آن‌ها تقعر ناچيزي را ايجاد مي‌كنند. اما راهكار ديگري نيز براي هدايت انگشتان كاربر به سمت مركز كليدها وجود دارد و آن كوچك‌تر كردن ابعاد كليدها است.

بينگهام در اين رابطه مي‌گويد:

اگرچه ممكن است اين موضوع غيرمنطقي به نظر برسد، اما شما مي‌توانيد با كوچك‌تر كردن كليدها، فاصله‌ي بين آن‌ها را افزايش داده و رسيدن به مركز آن‌ها را نيز ساده‌تر كنيد، اين موضوع در نهايت مي‌تواند منجر به بهبود دقت و عملكرد كاربر در تايپ شود.

كوچك‌تر كردن ابعاد، ايده‌ي اوليه‌ي ساخت كليدهاي chiclet است؛ كليدهايي مربعي شكل و جزيره‌اي با كانال‌هايي از فضاي منفي بين آن‌ها. زماني نگرش كلي به طراحي chiclet كيبوردها بسيار منفي بود، اما در عصر كنوني شاهد استفاده از اين طراحي تقريبا در تمام كيبوردهاي مدرن هستيم. عليرغم شباهت كيبوردهاي فاقد طراحي chiclet به كيبوردهاي مكانيكي، وجود معايب زيادي مانند وسعت كم، صاف بودن سطوح كليدها و فاصله‌ي كم آن‌ها با هم باعث مي‌شود كه تايپ بر روي اين كيبوردها به دشواري صورت گرفته و با خطاهاي زيادي همراه باشد.

همچنين بخوانيد: خريد كيبورد بي سيم اي فورتك  اورجينال 

اما در كيبوردهاي chiclet، وجود لبه‌هاي تيز در كنار افزايش ارتفاع كليدها باعث مي‌شود كه كاربر به صورت پيوسته حسي را در مورد محل قرارگيري انگشتان خود و كليدهاي موجود در اطراف آن‌ها داشته باشد. بنابراين كوچك‌تر كردن ابعاد كليدها باعث فشردن راحت‌تر آن‌ها نيز مي‌شود.

سه فاكتور پيمايش، اسنپ و كشف‌پذيري پايه و اساس طراحي كيبوردهايي شده است كه به صورت روزمره مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اما كدام كيبوردها، بهترين هستند؟ مي‌توان پاسخ اين سوال را در حالت كلي اينگونه بيان كرد كه اگر راجع به كيبورد خود فكر نمي‌كنيد، پس طراحي آن كيبورد موفقيت‌آميز بوده است.

بينگهام در اين خصوص مي‌گويد:

بهترين كيبورد، كيبوردي است كه شما متوجه وجود آن نباشيد.

همانند يك قلم يا مداد، كيبورد خوب نيز در نهايت بايد بدل به عضوي از وجود شما شود؛ يك رابط نامرئي بين شما و كامپيوترتان. بنابراين تا زماني كه داستان استفاده از كيبوردهاي فيزيكي رو به پايان نيست، طراحان كيبوردهاي مدرن لپ‌تاپ و تبلت‌ها، بايد در عين باريك‌تر و كوچك‌تر كردن آن‌ها، كماكان حسي مشابه كيبوردهاي قديمي را به كاربر انتقال دهند.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ دى ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۵۵:۰۲ توسط:گلي ناز موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :